
Gnocchi med citron och nötkräm
16 ingredienser | 1 timme25 minuter om du köper färdig gnocchi
Ingredienser
Potatisgnocchi:
- 1 kg potatis(ar), mjölig
- 2 msk grovsalt
- 2,5 dl vetemjöl
- 1 krm salt
- 1 st svartpeppar
Såsen:
- 30 gram smör, 80% fett
- 30 gram valnötskärnor, skalade, grovt hackade ca 0,5 dl
- 3 msk körvel, finhackad
- 0,5 dl vispgrädde, 40% fett
- 1 st citron(er), ekologiska, skalet
- 4 dl grönsaksbuljong
- 2 krm timjan
- 30 gram pecorinoost, färskriven, ca 0,5 dl
- 1 st lagerblad
- 80 gram gul lök(ar), 1 stycken
- 300 gram morötter
- 2,5 dl vetemjöl
- 1 krm salt
- 1 st svartpeppar
Köp receptet
Näringsvärde
- Kcal: 564
Tillagning
- 1. Gnocchi: Skölj potatisarna, lägg i en kastrull, täck med vatten och lägg i saltet och låt koka tills de blir mjuka. Skölj av potatisarna med kallt vatten och skala dem medan de fortfarande är varma.
- 2. Tryck dem genom en potatispress och fördela ut över en stor skärbräda, tillsätt salt och mjöl och vänd snabbt ihop till en jämn deg. Rulla med mjölade händer till små korvar med 1,5 cm i diameter och skär i små bitar, c:a 2 cm.
- 3. Tryck dem mot en gaffel för att ge dem ett räfflat mönster. Koka dem i lättsaltat, kokande vatten. Nu går det fort. Tag ur dem med hålslev så fort de flutit upp. Lägg i direkt i den färdiga såsen, se nedan.
- 4. Såsen: Skala morötterna och löken och tärna fint. Låt smöret smälta försiktigt i en panna, lägg i morötterna, löken timjan och lagerblad. Låt mjukna på låg värme i 10 minuter under lock. Strö över 2 msk mjöl och häll i buljongen.
- 5. Riv skalet av citronen på rivjärnet fina del, rör i och tag ur lagerbladet. Finfördela med stavmixern. Vispa upp grädden ganska hårt och rör ned i såsen, smaka av med salt.
- 6. Värm försiktigt på låg värme och lägg i de färdigkokta potatiskuddarna. Vänd försiktigt och avsluta med att strö över valnötterna, körvel och pecorino ost. Några drag med svartpepparn och servera och njut.
Receptet är från:
