
Pulled pork nacho med mangosalsa och picklad rödlök
13 ingredienser | 35 minuterNy variant på en storfavorit! Toppa din nacho med pulled pork, fräsch mangosalsa och picklad rödlök. Magiskt gott! Tips, det går utmärkt att förbereda den picklade rödlöken en dag i förväg och förvara i kylen.
Ingredienser
Pulled pork
- 550 gram Pulled pork
Picklad rödlök
- 1 st röd lök(ar)
- 0,5 st limefrukt(er), saft
- 1 dl vatten
- 1 msk socker
- 2 msk vitvinsvinäger
- 1 krm salt
Mangosalsa
- 1 st mango(s)
- 0,5 kruka(or) färsk persilja
- 125 gram edamamebönor
- 0,5 st limefrukt(er), skal & saft
- 1 krm chiliflakes
- 1 krm salt
Tillbehör
- 185 gram tortillachips
- 1 dl crème fraiche, laktosfri vid behov
Köp receptet
Näringsvärde
- Kcal: 753
- Protein: 33 gram
- Fett: 44 gram
- Kolhydrater: 50 gram
Tillagning
- 1. Sätt ugnen på 175 grader.
Pulled pork:
- 1. Lägg köttet i en ugnsfast form och täck med folie. Sätt in i ugnen ca 30 min.
Picklad rödlök:
- 1. Skala och skiva rödlöken i tunna ringar och lägg i en skål.
- 2. Blanda limesaft från 1/2 lime, vatten, socker, vinäger och salt i en kastrull och värm på spisen. Det behöver inte koka utan bara så att sockret löser upp sig. Slå lagen över löken och låt det dra till servering.
Mangosalsa:
- 1. Skala och tärna mangon och skölj och finhacka persiljan.
- 2. Blanda i en skål med sojabönorna och tillsätt rivet skal och saft från 1/2 lime. Krydda med chiliflakes samt salt efter smak.
Pulled pork:
- 1. Ta ut köttet ur ugnen och tillsätt den medföljande såsen. Mosa in såsen ordentligt i köttet med hjälp av en gaffel.
- 2. Lägg upp nachochips på ett fat och fördela kött, mangosalsa, picklad rödlök och creme fraiche över. Ät och njut!