Heta och spanska räkor
Betyg: 3.62 av 5
37 röster
25 min
Medel
Recept av
Jon Hansson
Från
Aftonbladet

Annons
Det är rätt bra klös i de här räkorna. Du har min tillåtelse att dra ner på både vitlöken och chilin. Sambal oelek är mer praktiskt än färsk chili men strimlorna är snyggare. Servera som tapasrätt eller som vickning till andra avsnittet av Spooks. Låt räkorna marinera en halvtimme eller mer i kylskåp.

Nästan rätt? Visa liknande recept
Annons
Ingredienser
4
port
-
500 gräkor, oskalade
-
5 klyftorvitlök
-
2 stchilipeppar, eller sambal oelek
-
3 mskolivolja
-
salt
Annons
Gör så här
-
1. Tipset: Lider du av svår hunger kan du döpa om räkorna till pastasås och därmed fixa en matigare huvudrätt. En burk krossade tomater kan hjälpa ytterligare på traven.
-
2. Skala räkorna och lägg i en stor eller fyra mindre ugnssäkra skålar.
-
3. Skala vitlöken och skiva tunt.
-
Fortsättning efter annonsen
-
4. Dela chilifrukten och kärna ur den. Strimla tunt.
-
5. Lägg vitlöken, chilin och sambal oeleken i skålen med räkorna. Salta en aning och häll i olivoljan.
-
6. Marinera en halvtimme eller mer i kylskåp. I extrema akutfall kan skjutsa in räkorna i ugnen på direkten men då hinner de inte ta åt sig så mycket smak.
-
7. Sätt igång ugnen på 250 grader.
-
Fortsättning efter annonsen
-
8. Stek räkorna i 7 minuter.
-
9. Servera med färskt eller rostat bröd.
Vad tyckte du om receptet?
Betyg: 3.62 av 5 (37 röster)
Frågor, tips och kommentarer
Upptäck mer på Mathem
Kampanjrecept, nytt i butiken och läckra recept