Hem / Recept / Siciliansk svärdfiskgryta

Siciliansk svärdfiskgryta

Betyg: 5 av 5
1 röst
Medel
Annons

Annons

Ingredienser

  • 4 skiva
    Stekar
  • 2 burk-2
    tomat, konserverade hela
  • 1 handfull
    basilika, färsk
  • 1/2 dl
    pinjenötter
  • 1/2 dl
    sultanrussin
  • 25 st
    oliver, gröna
  • 1 msk
    kapris
  • 2 klyfta
    vitlök
  • 1 st
    gul lök(ar)
  • 1 st
    selleristjälk
  • 8 msk
    olivolja, extra vergine
  • salt
  • svartpeppar, nymald
  • mjöl, till panering
Annons

Gör så här

  1. 1. Lägg russinen i lite vatten ljummet så att de mjuknar. Skölj och torka sellerin och basilkabladen. Finhacka löken och selleristjälken.
  2. 2. Torka av fiskskivorna med lite hushållspapper och vänd dem i mjöl. Värm upp 4 msk olivoljan i en stor stekpanna och stek fisken på bägge sidor. Då fisken är färdig stekt och fått färg lägg den på hushållspapper så att överflödig olja rinner av. Salta, peppra och håll den varm.
  3. 3. Häll bort oljan och värm upp ytterligare 4 msk olivolja. Fräs lök- och sellerihacket med en nypa salt på svag värme i några minuter. Löken får inte brännas och ta färg. Tillsätt pinjenötterna, russinen (utan vattnet), kaprisen, oliverna och låt steka i några minuter.
  4. Fortsättning efter annonsen
  5. 4. Tillsätt tillsist tomaterna, mosa dem med en gaffel, rör om och låt koka på svag värme i ca 20 min.
  6. 5. Tillsätt basilikabladen och rör om. Lägg svärdfisken ovanpå tomatsåsen, lägg på ett lock och låt sjuda på svag värme i ytterligare 5-10 min. Servera med lantbröd.

Vad tyckte du om receptet?

Betyg: 5 av 5 (1 röst)

Frågor, tips och kommentarer

Fler recept med

Fler recept inom