
The one – pizzadeg
6 ingredienser | 72 timmarDetta är en riktigt pizzadeg! Receptet tar minst 3 dagar att förbereda, och räcker till 11 pizzabollar. Här krävs en hushållsvåg. Lägg aldrig på salami eller skinka innan din pizza skjutsas in i ugnen. Den blir då kokt och seg. Recept från boken “Pizza av Mastio”, Bokförlaget Arena
Ingredienser
Köp receptet
Tillagning
- 1. Mät upp alla ingredienser med våg.
- 2. Blanda ut jästen i vattnet.
- 3. Häll ner mjölet och jästvattnet i en degblandare och kör degen på lågt varvtal i några minuter tills degen ser smidig ut och har ”gått ihop”.
- 4. Häll ner saltet och arbeta degen på nytt tills saltet har gått in, då häller du ner olivoljan och låter den arbetas in på lågt varvtal i ca 2 minuter.
- 5. Kör degen på högsta hastighet i degblandaren i 6 minuter. Stäng av degblandaren och låt degen vila i 10–15 minuter.
- 6. Olja in en större plastlåda (godkänd för mat) med någon matsked olivolja och för över degen dit. Lyft degen i ”midjan” och forma den till en stor oval boll. Sätt på locket och låt degen stå i rumstemperatur i 1 timme.
- 7. Ställ in degen i kylskåp. Nu ska degen vikas morgon och kväll. Detta görs för att pressa ut gasen som bildas, så att den inte överjäser. Det gör du genom att lyfta den i ”midjan” och föra armarna framåt så att ändarna på degen hamnar undertill.
- 8. Forma åter degen till en smidig och fast stor boll. Detta gör du morgon och kväll i minst 3 dagar, men upp till 5–6 dagar går bra.
- 9. Dela upp degen i 11 lika stora delar samma dag som du ska baka pizzan. De ska väga ca 265 gram styck. Forma jämna bollar och lägg dem glest i en lätt mjölad låda med lock.
Receptet är från:
