Pulled Oumph nachosallad
Betyg: 3.83 av 5
12 röster
30 min
Medel
Recept av
Mari Bergman
Från
Tasteline
Annons
En vegetarisk sallad med godsaker som nachos och pulled oumph. Lättlagat och supergott, den perfekta bjudrätten.
Annons
Ingredienser
4
port
Nachosallad
-
1 forpackningpulled oumph
-
1 mskolivolja
-
380 gsvarta bönor
-
1/2 stsalladshuvud
-
1/2 krukakoriander
-
1 påsetortillachips
Avokadosalsa
-
2 stavokado(s)
-
1/2 stgurkor
-
62.5 gsalladslök(ar), ca ½ knippe
-
1/2 stchilipeppar
-
1/2 krukakoriander
-
2 stpassionsfrukter
-
1 stlime
-
1 krmsalt
Picklad rödkål
-
250 grödkål
-
1.5 dlvatten
-
1/2 dlättiksprit
-
1/2 dlströsocker
-
2 krmsalt
Annons
Gör så här
Picklad rödkål
-
1. Gör gärna detta en dag i förväg om möjlighet finns! Skala och skiva rödkålen tunt och lägg i en skål.
-
2. Koka snabbt ihop vatten, ättika, socker och salt. Häll den heta lagen över kålen, sätt på lock och låt dra i 1-24 timmar i kylen. Rödkålen håller sig bra i kylen i 2-3 dagar.
Avokadosalsa
-
3. Tärna avokado och gurka smått. Strimla salladslöken och finhacka chilipeppar och koriander. Blanda i en skål och tillsätt passionsfrukt samt rivet limeskal och saft. Smaka av med lite salt.
Nachosallad
-
4. Stek Oumphen i lite olja på medelvärme i ca 5-7 min. Sila av bönorna och spola i kallt vatten. Tillsätt bönorna till Oumphen i slutet och låt det bli varmt
-
Fortsättning efter annonsen
-
5. Skölj och strimla salladen och skölj och grovhacka koriandern.
-
6. Servera Oumphen tillsammans med nachochips, sallad, avokadosalsa, picklad rödkål och extra koriander.
Näringsvärde per portion
fett
29
g
protein
23
g
kolhydrater
54
g
energivärde
572
kcal
Vad tyckte du om receptet?
Betyg: 3.83 av 5 (12 röster)