Ingredienser
- 2 msk olivolja, extravergine
- 1 msk smör
- 1 st gul lök(ar)
- 1 st morot, liten
- 3 st vitlöksklyfta(or)
- 4 st salsiccia, ca 300 gram
- 2 msk rosmarin, finhackad
- 1 dl rödvin
- 1 burk(ar) skalade tomater, ca 400 gram
- 2 msk tomatpuré
- salt
- 300 gram pici, eller annan pasta
- svartpeppar, nymalen
Gremolata
- 1 st citron(er)
- 1 st vitlöksklyfta(or)
- 0,5 dl persilja, hackad
Köp receptet
Tillagning
- 1. Hetta upp olja och smör i en stekgryta. Fräs finhackad lök, morot och hela vitlöksklyftor i några minuter.
- 2. Dela korvarna på längden och dra av skinnet. Hacka dem grovt och bryn dem (eller köttfärsen). Krydda med rosmarin och rör om.
- 3. Tillsätt vinet och låt koka in. Häll i grovt hackade tomater och tillsätt tomatpuré. Smaka av med salt och peppar och låt småputtra i ca 15 minuter. Tillsätt eventuellt lite vatten och rör om då och då.
- 4. Koka upp rikligt med vatten, salta och koka pastan enligt anvisning på förpackningen. Häll av vattnet och blanda pastan med såsen.
- 5. Borsta citronen under rinnande vatten. Riv skalet och blanda med finhackad vitlök och persilja. Strö gremolatan över pastan.
Receptet är från:
