
Ljuvligt rosa petit chou-tårta
11 ingredienser | 1 timmeSmå söta petit choux-bullar i pyramid - perfekt alternativ till bröllopstårta.
Förbered dagen innan. Hallonmoussen ska vila i kylen över natten och de ofyllda bakverken kan frysas och alltså göras dagen innan eller tidigare.
Ingredienser
Mousse
- 5 st gelatinblad
- 1,5 dl strösocker
- 5 dl vispgrädde
- 1 florsocker
- 1 st hallon, färska, till garnering
till garnering
Köp receptet
Tillagning
- 1. Vin: Nederburg Noble Late Harvest, 69:–, 2008, Western Cape, Sydafrika, 2741. Recept/Styling: Cous cous catering och event Foto: Jurek Holzer Vintips: Jens Dolk
- 2. Börja med dina petit chouer: Sätt ugnen på 200 grader.
- 3. Koka upp mjölk, vatten, fett och salt. Tillsätt mjölet lite i taget och rör kraftigt med en träslev så att smeten släpper botten och kanter.
- 4. Tag kastrullen från värmen och häll över i en ny skål. Tillsätt äggen, ett i sänder, och vispa ihop till en jämn smet.
- 5. Klicka ut smeten, 2 msk stora, på plåt klädd i bakplåtspapper.
- 6. Grädda i 8–10 minuter tills de blir höga och fint gyllenbruna. Låt svalna.
- 7. Hallonmousse: Lägg gelatinbladen i blöt i kallt vatten i 10 minuter.
- 8. Lägg upp frysta hallon i en skål, strö över socker och låt tina.
- 9. Vispa grädden till krämig konsistens, inte för hårt.
- 10. Lägg 1 dl av hallonen i en kastrull och koka upp. Dra av kastrullen från spisen och lägg i de urkramade gelatinbladen så att de smälter. Blanda ner de varma hallonen i de kalla.
- 11. Vänd ner hallonblandningen i grädden och rör ihop till jämn smet. Häll smeten i en spritspåse. Låt vila i kylen över natten.
- 12. Tårtarrangemang: Skär eller klipp av locket på varje petit chou.
- 13. Spritsa eller klicka hallonmousse på nederdelen och lägg på locket.
- 14. Ta fram ett fat och bygg en pyramid av de fyllda petit chouerna. Klicka extra mousse mellan lagren för att få pyramiden att hålla ihop.
- 15. Pudra tårtan med florsocker och dekorera med färska hallon. Toppa gärna med en rosenknopp och strö rosenblad runt om.