Gott som fan!
Publicerad den
I Amanda Wigers kokbok Gott som fan samsas allt det där man faktiskt vill äta. Det är en vild mix där tonfisktartar med parmesanmajo och chimichurri trängs med gochujangpasta, salsicciabollar och anktacos. Det kan verka spretigt, men den gemensamma nämnaren är enkel: det är gott som fan.
Amanda Wiger, @wigersmat på Instagram, förser sina tiotusentals följare med recept som inte snålar på något. De är också vana vid ett grövre språk och att det inte är så jävla noga med allt, är det gott är det rätt.
Den här boken innehåller mat som är god som fan, enligt Amanda. Allt från småplock, till större måltider och slutligen saker som inte passar i något annat kapitel. Det enda man kan vara säker på att inte hitta i boken är desserter!