Maffigt plock utan stress – Anna Demirian vet precis hur man gör
Publicerad den
Glöm avancerade tre-rätters och timmar av slit framför spisen. För matkreatören Anna Demirian handlar den ultimata middagen om något helt annat: ett bord fyllt till bredden av goda ostar, rykande färska piroger, krispiga tillbehör och smaker som man faktiskt hinner njuta av tillsammans. Hon är aktuell med sin första kokbok Ost & plock : en bok om konsten att skapa vackra ostbrickor och plockmat.
Vi har tagit ett snack med Anna om idén bakom boken, tips för middagar utan köksstress, varför hon alltid har smördeg i frysen, den geniala smakkombinationen mellan krämig ost och brownie – och varför hon hellre går hungrig än dricker kaffe ur fel kopp. Hugg in på intervjun som garanterat gör dig sugen på fredagsmys!
Fakta om Anna
Bor: Bålsta
Familj: Min man och våra tre vuxna döttrar.
Gör: Specialistundersköterska på vårdcentral – och resterande vaken tid är jag matkreatör, matfotograf och numera även kokboksförfattare.
Aktuell med: Min första kokbok OST & PLOCK.
Något få känner till om mig eller en oväntad egenskap: Jag är fruktansvärt envis och har mina absoluta favoritkoppar och favorittallrikar hemma. Får jag kaffe i ”fel” kopp eller mat på en tallrik jag inte gillar så njuter jag helt enkelt inte av det – och då kan jag faktiskt vägra äta eller dricka. Jag äter heller aldrig bara för att fylla magen. Är det inget jag verkligen vill äta går jag hellre hungrig.
Du har nyligen släppt en bok som handlar om ost och plock. Berätta hur boken kom till?
Det började faktiskt som en idé för ungefär ett år sedan. Ostbrickor och plock har länge varit en stor del av det jag skapar och delar, och jag älskar hela känslan kring det – att samla människor runt ett bord, kombinera smaker och göra det vackert utan att det behöver vara komplicerat.
När tanken på en bok väl föddes gick allt väldigt fort. Det senaste året har varit otroligt intensivt, med recept, fotografering, styling och alla de där små detaljerna som jag kan lägga hur mycket tid som helst på. Nu, ett år senare, håller jag min första bok i handen. Det känns fortfarande lite overkligt.
När är ost och plock som bäst?
När det delas med människor man tycker om. Jag tycker om att ost och plock kan vara precis vad man vill att det ska vara – en enkel bricka en fredagskväll eller ett helt bord när man har många gäster. Det behöver inte finnas en speciell anledning. Några goda ostar, något salt, något sött och gott bröd – sedan är man hemma.
Berätta om dina bästa middagstips, hur får man en trevlig middag utan att bli helt utmattad?
Förbered så mycket som möjligt innan gästerna kommer och välj mat som inte kräver att du står vid spisen hela kvällen. Jag tycker om mat som kan ställas fram och delas. Gör hellre några få saker riktigt bra än att försöka hinna med tio olika rätter.
Och allt behöver faktiskt inte vara hemlagat. Köp något riktigt gott och komplettera med några saker du har gjort själv. Det viktigaste är ju att du också sitter ner vid bordet och har trevligt – inte att gästerna ser ryggen på dig hela kvällen.
Har du några säkra kort – favoriter som alltid går hem?
Olika sorters hembakade piroger går alltid hem. Jag gör gärna egen smördeg och har nästan alltid färdig deg i frysen. Då är det bara att tina, fylla och baka när man får gäster eller blir sugen på något gott. Jag varierar fyllningarna efter vad jag har hemma och de brukar vara bland det första som försvinner från bordet.
Vad är din filosofi när det gäller matlagning?
Bra råvaror, mycket smak och mat lagad med kärlek. Jag tycker inte att mat behöver vara komplicerad för att vara riktigt god, men lite ansträngning och omtanke får det gärna ligga bakom. Och jag erkänner – jag älskar när det är maffigt och generöst!
För mig är också det visuella en del av upplevelsen – vi äter med ögonen först. Jag vill att maten ska smaka fantastiskt, men också att man ska längta efter att sätta sig vid bordet när man ser den.
Vad är en bra smakkombination enligt dig?
Mitt hetaste tips just nu är Délice de Bourgogne (fransk ost på komjölk från Bourgogne) med brownie. Antingen älskar man kombinationen eller inte – men det här är mina smaklökar och de säger JA! Kombinationen av den krämiga osten och den fylliga chokladen är helt fantastisk.
Vad har överraskat dig på senaste tiden när det kommer till smaker? Något oväntat du fått smaka på?
Under en resa till Gran Canaria upptäckte jag conservas (konserverade delikatesser) på ett helt nytt sätt. Just under den resan blev jag överraskad av alla oväntade smakkombinationer kring conservas, något jag sedan fortsatte att utforska under arbetet med OST & PLOCK.
Har du något nytt projekt på g – eller kanske en dröm som ligger och ruvar i tankarna?
Just nu vill jag framför allt njuta av att OST & PLOCK äntligen är här och fortsätta utveckla allt runt omkring boken. Jag ser fram emot nya projekt, spännande samarbeten och möjligheten att låta boken leva vidare på olika sätt. Och känner jag mig själv rätt kommer det säkert att födas fler idéer längs vägen.
Tjuvkika på 3 recept ur boken: Ost & plock : en bok om konsten att skapa vackra ostbrickor och plockmat
Plommonmarmelad med konjak
Citronposset