Kökssnack med: Linnea Jarnrot
Publicerad den
Efter segern i Sveriges Mästerkock 2025 har Linnea Jarnrot bevisat att man inte behöver krångla till det för att nå världsklass – det räcker med respekt för råvaran och en rejäl dos bohuslänsk envishet. Nu byter hon de salta klipporna mot stjärnglansen hos Niklas Ekstedt, men målet är fortfarande glasklart: att få oss alla att våga mer vid fiskdisken. Vi fick tillfälle att ställa ett par frågor om nya kokboken, favoritfisken och framtiden.
Du har nyligen gett ut din första kokbok – hur gick det till att välja ut vilka recept som fick vara med? Svårt? lätt?
Att göra sin första kokbok var ett otroligt roligt projekt, och något som gav mig mersmak till att göra fler kokböcker. Jag tycker att de är roligt att se sina ”kreativa verk” fysisk med något man kan hålla i handen och inte bara scrolla förbi i mobilen. För mig var de självklart att skriva en kokbok med fisk och skaldjur där jag redan har en relativt stor receptbank vilket gjorde att arbetet och processen gick smidigt fram.
Gav det mersmak – kommer vi få se fler kokböcker från dig framöver?
Vi har fler kokböcker på gång, och de kommer bli superkul att få lansera dem längre fram!
Vad har överraskat dig på senaste tiden när det kommer till mat och dryck? Något oväntat du fått smaka eller uppleva?
Senaste tiden har jag börjat intressera mig för naturviner bland annat av en bok som heter På Noma dricker man vin med klumpar i, men även av Niklas Ekstedts krog Tyge och sessil som är en grym naturvins bar. Generellt så utforskar jag fortfarande stockholms resturangliv men Wedholms, Lilla ego och Ekstedts är tre krogar som imponerat starkt på mig. Snart ska jag äta på Signum i Göteborg som blir min första 2 stjärniga krog att äta på och de tror jag kommer bli något utöver det vanliga.
Favoritingrediens i köket just nu?
Just nu har jag fastnat för tomat och medelhavsmat, enkelt gott och näringsrikt, känns som en trend som börjar komma tillbaka i tiden.
Om du ska omvända en person som ”inte gillar fisk” – vad bjuder du på då?
Jag skulle bjuda på en maträtt den personen känner sig med bekant med, de är oftast enklaste sättet att omvandla en icke fiskätare. Exempelvis fisktacos, fish and chips eller något med mer asiatiska smaker.
Vilken fisk förtjänar att få lite extra stålkastarljus på sig – vad borde vi laga mer?
Rödtunga, och plattfisk överlag. Otrolig smak och konsistens, framförallt stryktålig och smakar inte äckligt om de blir övertillagat.
Har du något nytt projekt på g – eller kanske en dröm som ligger och ruvar i tankarna?
Mitt långsiktiga mål är att bli krögare, med både säsongskrog och året runt verksamheter.
Prova tre recept från Linneas nya bok: Fisk&Skaldjur: från stekt sill till löjromstacos
Skeppargryta med vit fisk och tomat