Hjälp med inloggningen på Tasteline
Glömt ditt lösenord? Ange ditt användarnamn (epost) så skickar vi ditt lösenord till dig.
Inloggningsuppgifterna är skickade till
Matvisionären Maria Masoomi besökte Tasteline och lagade fyra fantastiska rätter med inspiration från östra Medelhavet och Nordafrika.
Vilken är din matfilosofi?- Modern hälsosam mat med svenska råvaror med inspiration från hela världens kök. För mig är det viktigt att maten är god, vacker och även nyttig. Mat från andra länder behöver inte automatiskt vara jätteexotiska eller kryddstarka, allt går att justera till svenska förhållanden där man tar hänsyn till tidsbrist, smaklökar, köksutrustning och kravet på hälsosam mat. Matlagning för mig är ett konstverk. Vackra fat, helst antika och handgjorda skall det vara. Jag utgår ofta från serveringsfatens form och färg när jag hämtar inspiration till nya recept, säger Maria.
Vilka utländska matvanor tycker du att svenskarna borde ta till sig?- Att använda mer rotfrukter, baljväxter och grönsaker i matlagning. Ugnsbakad lax eller hemmagjord soppa borde vi äta mer av, det går snabbt och kan ersätta halvfabrikat. För att inte tala om den njutning man får på köpet. Det kan t o m bli billigare att använda råvaror och laga till dem själv än att frakta hem en massa dyra kartonger, säger Maria.
Hur skall man locka fiskpinnsuppfödda barn att äta nyttig mat från andra länder?- Genom att uppfostra deras föräldrar att äta god och nyttig mat! Barn till kreativa och matglada föräldrar äter av allt. Sverige är numera internationellt och både barn och vuxna har rest och testat på olika typer av mat. Det är bara att provsmaka och hitta sina egna favoriter. Med lite justering kan vi försvenska de allra flesta så kallade utländska rätter - jag tycker att vi ska kalla dessa rätter för "svensk modern mat" och inte för "mat från andra länder", säger Maria.
Hur ser en riktigt bra matdag till vardags ut för dig?- Att få fira skördetiden genom kokta nyskördade rödbetor och majskolvar - vilka jag fullständigt älskar. Den senare vill jag äta i min ensamhet; man ser inte direkt sexigt ut när man gapar och tuggar som en krokodil på de där kolvarna, säger Maria och skrattar.
Bästa festmaten som är god och nyttig?- Fisk och skaldjur av olika slag - i överflöd!
Recept
Dela med andra?
Skicka det här till
Tipset är skickat till
Sidans adress
Mia skriver om nya hälsoprodukter i mataffären:
"Yosa"
Checklista för att GI-säkra ditt skafferi
Ät rätt och bli pigg hela dagen
Dietistens shoppinglista
GI-smart: Besök vår GI-avdelning för de bästa tipsen och recepten.
Kontakta TastelineMedarbetarePressinformationAnnonsera på Tasteline
MedlemstjänsterBli medlem
RSS Receptnyheter via RSS.
Allt du behöver online: Upptäck Tastelines samarbetspartners!
Tasteline Sweden AB - 105 18 Stockholm - Arenavägen 63 - Tel: 08- 56 25 95 00 - email: info@tasteline.com
Rapportera kommentar