Ingredienser
-
800
gram
färskpotatis
-
600
gram
abborrfilé
-
1
st
äpple
-
4
msk
rapsolja
-
1
cm
rödlök(ar)
-
1
ask
ansjovisfilé(er)
á 55 g
-
4
msk
dill
grovt hackad
-
3
msk
kapris
-
2
st
rödbetor
inlagda
-
1
odefinierad
salt
-
1
odefinierad
peppar
Tillagning
- 1. Skrubba potatisen och koka klar i väl saltat vatten. Låt ånga av. Tajma duktigt eller håll varm tills det är dags att äta.
- 2. Sno ihop ansjovisröran: skölj och kärna ur äpplet. Skär i tärningar. Lägg tillsammans med oljan i en skål.
- 3. Skala och hacka rödlöken, skär ansjovisen i små bitar, hacka dillen. Rör ner i oljan tillsammans med kaprisen.
- 4. Skär rödbetorna i små tärningar men blanda inte ner dem i röran, då blir allt rödbetsrött.
- 5. Salta och peppra abborrarna. Lägg i halster och stek över het grill. Ett par knappa minuter per sida brukar räcka om det inte är bamseborrar.
- 6. Har du inget halster så vänd fisken i ströbröd och smörstek i panna i stället så slipper du jaga abborrbitar nere i glödbädden.
- 7. Lägg upp nygrillad firre och kokta potatisar på tallrikar och dutta på ansjovisröran. Fullborda lyckan med rödbetsbitarna.