Annonsmarkör
Du är här: Start / Recept / Grillade grönsaker med ansjovishollandaise

Grillade grönsaker med ansjovishollandaise

Grillade grönsaker med ansjovishollandaise
Eftersom sommaren är högsäsong för svenska grönsaker vore det synd att låta köttet ta upp all plats på grillgallret.

  port.

ca  30min

Ingredienser

2 st 
2 st 
2 st 
3 msk 
1 st 
8 st 
2 st 

Ansjovishollandaise
4 st 
1,5 st 
200 gram 
4 st 

Tillagning

Jag köper nyskördade solvarma grönsaker från en gårdsbutik, den något flitigare skördar i egen trädgård. Nästan alla grönsaker går bra att grilla, men hårda grönsaker mår bra av att förkokas. Och var noga med att majsen är färsk eftersom sockret annars har hunnit förvandlas till stärkelse och kolven plötsligt inte alls smakar likar sött och gott som jag vill att den ska göra.

1. Koka upp vatten i en stor gryta. Skala majskolvarna, halvera skockorna och tvätta av rödbetorna och lämna kvar tre centimeter av blasten. Lägg ner allt i grytan och koka 20 minuter.

2. Sätt på grillen.

3. Häll av vattnet, halvera rödbetorna och skockorna. Ta ur skägget ur skockorna

4. Skölj zucchini och tomat samt borsta av svampen.

5. Pensla ingredienserna med olja och lägg dem på grillen. Zucchini, tomat och svamp behöver inte lika mycket värme som övriga.

6. Lägg de grillade grönsakerna och rotfrukterna på en tallrik, strö över flingsalt.

7. Anjovissmör: Smält smöret och låt svalna lite. Vispa äggula och citron. Häll i det varma smöret lite åt gången (inte bottensatsen, den är saltare). Såsen ska bli tjock. Om såsen skär sig för att smöret är för varmt så tillsätt en isbit eller kallt vatten och vispa kraftigt. Skär det sig för att smöret hälldes i för fort är det bättre att börja om med en ny äggula och långsamt vispa ner den skurna såsen.

8. Smaksätt med ansjovis efter smak. Såsen får inte värmehållas på mer än 60°. Servera såsen tillsammans med grönsakerna.

Tips: Lägg ut grillgallret i gräset över natten. Daggen ser till att det blir enkelt att rengöra gallret dagen efter.

Recept: Alice Brax


Foto: Jurek Holzer/Svenska Dagbladet/Scanpix



Receptet är skapat av:
Skriv ut Skriv ut länk Spara länk Inköpslista länk Sms
Kommentera
 
4 kommentarer Kommentarer från Tastelines användare
5 OKT 2011 06:45
Rosabel - ej inloggad
3 OKT 2011 18:38
Thena - ej inloggad
20 SEP 2011 22:57
ej inloggad
Visa fler

Recept med flest röster senaste dygnet

Sean Connery-sås

Sean Connery-sås

40 40 användare gillar detta recept.
  2
Fler recept av:
Scones - grundrecept

Scones - grundrecept

425 425 användare gillar detta recept.
Ger 8 stora eller 16 små scones
  36
Fler recept av:
Fler recept med många röster

Senaste recepten

vegansk ananaskaka

vegansk ananaskaka

0 0 användare gillar detta recept.
uppochner vänd kardemummakaka med ananastosca
s...
  0
Fler recept av:
Chili- och limekyckling med  bönröra och rostad potatis

Chili- och limekyckling med bön...

0 0 användare gillar detta recept.
Veckans fredagsmys
  0
Fler recept av:
Rödbetsrårakor med getostkräm och kikärtssallad

Rödbetsrårakor med getostkräm oc...

0 0 användare gillar detta recept.
Veckans vegetariska
  0
Fler recept av:
Rödbetsrårakor med getostkräm och kikärtssallad

Rödbetsrårakor med getostkräm oc...

0 0 användare gillar detta recept.
Veckans vegetariska
  0
Fler recept av:
Fler nya recept
Veckans meny
Fler recept
marker
marker
marker
marker

Tasteline.com c/o MatHem i Sverige AB – Norrlandsgatan 23 – 111 43 Stockholm - Tel: 08-120 21 777 - email: info@tasteline.com