Hjälp med inloggningen på Tasteline
Glömt ditt lösenord? Ange ditt användarnamn (epost) så skickar vi ditt lösenord till dig. Vill du till Tastelines Matkasse? Logga in här.
Inloggningsuppgifterna är skickade till
Vi älskar italiensk mat i Sverige. Pasta äter vi nästan varje dag. Min utmaning denna gång var att få ihop en en festlig middag med lågt GI som innehåller pasta. Det blev en riktigt god trerätters!
Dryckestips av Mikael Mölstad
Mia Troberg Elonq
Dietist och hälsoredaktör
I italien inleds måltiden ofta med en enkel pasta. Pasta är ju typisk "BIG NO NO-mat" i GI-kretsar men det finns förstås pasta som har lite lägre GI. Exempelvis dinkel- eller fullkornspasta.
Jag har valt att gå ett steg längre och använder spaghetti gjord på quinoa som är proteinrik och kolhydratfattig. Till den serveras en fräsch mandelpesto smaksatt med basilika och vitlök. Enkelt, nyttigt och gott.
Till varmrätt blir det lammkotletter med basilikamarinerade bönor och ugnsbakta cocktailtomater smaksatta med vitlök. Det blir väldigt vackert om du lyckas få ut hela tomatklasen utan att alla tomater ramlar av. Bönorna är fiberrika och tomaterna rika på lykopen. Köttet ger både järn och protein.
Italiensk ostkaka serveras som dessert. Det här är ett recept från en av våra medlemmar. Mandelmassan innehåller förstås 50% socker men den totala mängden socker i denna kaka är förhållandevis låg för att vara en kaka och proteinhalten är hög eftersom det ingår många ägg, ost och mandel. Fetthalten är också rätt hög men eftersom både för- och efterrätten är fettsnåla kan vi kosta på oss lite mer fett i efterrätten.
Quinoaspaghetti med italiensk mandelpesto med tomater
Förrättsvin:
Torres Don Miguel Gewürztraminer-RieslingChile. Nr 6055. Pris: 73 kr
Lätt och fruktigt med bra syra och skön blommig doft.
Lammkotletter med basilikamarinerade bönor och vitlöksbakta cocktailtomater
Chianti till lammet:
Ruffino ChiantiItalien. Nr 2310. Pris: 69 kr.
En klassisk chianti med örtiga körsbärstoner och frisk syra.
Sött bubbel:
Nivole 2005Piemonte, Italien. Nr 7787. Pris: 61 kr (375 ml).
Härligt sött bubbel med läcker pomerans- och fläderdoft.
Italiensk ostkaka Italiensk ostkaka, super god till kaffe eller efterrätt!
RSS Jag vill ha de här krönikorna så fort de publiceras!
med alkoholfria dryckestips
Kryddigt, smalt och gott!
3 x hett, smalt och nyttigt
Dietisten bjuder på exotiska smaker och fruktig dessert.
"Omega-3 - men ingen lax!"
Och värmande trerättersmeny med rödbetor, lamm och äpplen.
Dela med andra?
Skicka det här till
Tipset är skickat till
Sidans adress
Se alla recept från Tastelines Matkasse
Skicka gärna en intresseanmälan så hör vi av oss när vi levererar till det postnumret!
Ska du bjuda många? Förbered utsökt mat utan stress och höga kostnader!
Donal Skehan
Matvärldens hetaste namn!Kokbok: "Kitchen Hero".
Jennie Benjaminsson
Fest när det ska gå snabbt.Kokbok: "Kalasgott".
Louise Johansson
Festmat från havet.Kokbok: "Taste by Louise".
Markus Aujalay
4 enkla pastarätter.Kokbok: "Markus pasta"
Recept och matkasse - direkt till dörren! Testa vår nya prenumerationstjänst.
Nyhetsbrev
Veckans meny
Middag! Gott, näringsrikt och snabblagat - här har du hela listan!
Recept: Äntligen buffétider! Servera en smörgåstårta med lax och kräftstjärtar.
Buffétips: Frasig botten och smakrik fyllning - här är alla våra matpajer!
Baka: Pimpa kladdkakan med nutella, kaffe och nävar med bär, här är 6 höjdare!
Mia skriver om nya hälsoprodukter i mataffären:
"AXA func*."
Testat: Vi testar nyheter på mathyllorna och tipsar om goda, nya produkter. Nyheter
Påverka: Var med i Tastelinepanelen och tyck till om mat, hus och hem. Läs mer
Fredagsmys Semlor Kanelbullar Pannkakor Kassler Kycklinggryta Köttgryta Potatisgratäng Tacopaj Fläskfilé Lasagne LCHF Kladdkaka Tårta Cheesecake Torsk Lövbiff Paj Falukorv Snabb vardag
Ät gott och må bra med Mia Troberg Elonqs recept - husman, fredagsmys, dessert, fest och mycket mer.
Recept som RSSRecept i mobilenRecept i iPhoneRecept i webbtv
Tasteline.com c/o MatHem i Sverige AB – Norrlandsgatan 23 – 111 43 Stockholm - Tel: 08-120 21 777 - email: info@tasteline.com
Rapportera kommentar