Annonsmarkör
Du är här: Start / Inspiration / Paolo Roberto lagar italienskt

Paolo Roberto lagar italienskt i Tastelines provkök:

Min tiramisú är bättre än sex

Han är inte bara programledare, boxare och föreläsare, utan också en duktig kock. När Paolo Roberto gästar Tastelines provkök slår smaklökarna frivolter!

Paolo Robertos bruna axelremsväska är sprängfylld och doftar svagt av vitlök. Han kränger av sig den och ler finurligt:
– Jag fick en del blickar på tunnelbanan.

Han radar upp sina inköp på bordet: Ett knippe salsicciakorvar, ett paket arborioris, en bit parmesan, grädde, kakao, ägg… Här ska lagas italienskt, närmare bestämt rätter från Paolos hemtrakter i Neapelområdet. Risotto med salsiccia och Världens bästa tiramisú står på menyn.

Salsicciakorvarna är handgjorda, av en gubbe på italienska klubben som tillverkar korvar på beställning.
– Pappa beställde en hel säck av de här korvarna, så jag fick några.
– Jag får aldrig vara med och bestämma vad som ska finnas i korven, av tradition är det alltid pappa som ringer till korvgubben och lägger en beställning.

Paolo
Parmesanostens förpackning skvallrar om att den kommer från en av våra större butikskedjor. Inga problem, tycker Paolo, man kan visst köpa parmesanost på Konsum, det är jättegott. Det viktigaste är att råvarorna så långt det är möjligt är ekologiska och närproducerade.
– Kryper det en mask i ett äpple är det positivt, då är det ju inte besprutat. Under säsong försöker jag köpa svenska råvaror.

Det är oftast Paolo som står vid spisen hemma och det är nästan alltid italienskt som gäller. Falukorv och makaroner skulle han aldrig laga, den delen av matlagningen står hustrun Lena för.
– Inga män lagar mat i Italien. De tror att jag snackar när jag berättar att jag lagar maten hemma.
– För att blir riktigt bra på att laga italiensk mat måste man hänga mamma i kjolarna när man är liten.

Nästan alla Paolos barndomsminnen är förknippade med mat. Han har tydliga minnen av hur pappan och hans polare jagade efter rätt ingredienser och gav sig inte förrän de hittade rätt.
– Visste du att gaffeln kommer från mina hemtrakter? Det var en neapolitansk kung som uppfann gaffeln så att han skulle kunna äta makaroner.

Efter en redig risottobehövs något sött...


Varför inte en klassisk Tiramisú?
Du har väl inte fifflat med sockermängden?


Äh, det var inget, det här var ju världens bästa tiramisú!

Fakta

Namn: Paolo Roberto.
Bor: Stockholm.
Familj: Hustrun Lena Arrelöv Roberto, sonen Enzo och dottern Lisa.
Yrke: Programledare, föreläsare, f d proffsboxare.
Aktuell: Som boxningscoach i Elixir på TV4.

Laga Paolos mat själv:

Skriv ut Skriv ut  
Dela med andra: Vad är det här?
Kommentera
 
0 kommentarer Kommentarer från Tastelines användare
Matkasse prova
marker
marker
Tastelines veckomejl

Nyhetsbrev

Vinmejlet

Veckans meny

Drinkmejlet
E-post:
marker
Tastelines Matkasse
marker

Tasteline.com c/o MatHem i Sverige AB – Norrlandsgatan 23 – 111 43 Stockholm - Tel: 08-120 21 777 - email: info@tasteline.com